Strona główna
Komunikaty
Historia szkoły
Patron
Hymn
O szkole
Wymiany/Projekty
Kadra
DokumentyZajęcia pozalekcyjne
Z życia szkoły
Osiągnięcia
Dla rodziców
Dla uczniów
Galeria

 

WYCIECZKA DO MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ
 

W roku szkolnym 2007/2008 nasza szkoła zgłosiła do Kuratorium Oświaty i Wychowania projekt wycieczki edukacyjnej do miejsc pamięci narodowej. Na ponad 160 zgłoszonych projektów zajął on V miejsce, uzyskując 19 na 20 możliwych punktów. Dzięki przyznanemu dofinansowaniu  uczniowie klas VI mogli uczestniczyć w wycieczce do Warszawy, zatrzymując się w Toruniu. Pomysłodawcami projektu byli: pani dyrektor Joanna Kułaga, pani Katarzyna Urbaniak i pan Waldemar Kozakow.
Wyjazd miał miejsce dn.18 października i przebiegał pod hasłem „Szlakiem Powstania Warszawskiego”.
Po drodze uczestnicy zatrzymali się w Toruniu, gdzie w Muzeum Kopernika zwiedzili stałą ekspozycję
p.t. ”Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”.

W Warszawie program wycieczki obejmował:

·        Muzeum Wojska Polskiego, gdzie uczniowie zwiedzili wystawę prezentującą historię wojskowości polskiej od początków państwa polskiego do połowy XVII w. ekspozycję poświęconą Powstaniu Kościuszkowskiemu i Legionom Polskim oraz wystawę o „Polsce Walczącej”;

·        Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym dzięki interaktywnym ekspozycjom, prezentacjom, wędrując szlakiem walk powstańczych uczniowie zrozumieli kontekst historyczny tego patriotycznego zrywu, zgłębili wiedzę o walkach powstańczych i o ideałach bohaterskiej młodzieży.

  • Zamek Królewski
  • Pałac Kultury i Nauki, gdzie m.in. zwiedzili wystawę „Zabawy z Einsteinem”
  • Grób Nieznanego Żołnierza
  • Pomnik Postania Warszawskiego i Pomnik Małego Powstańca
  •  Park Łazienkowski z pomnikiem Chopina
  • Cmentarz na Powązkach – przy grobie harcerzy  zapalono znicze i złożono wiązankę kwiatów

Znajomość miejsc, które stanowią o naszej tożsamości narodowej i tworzą dziedzictwo narodowe, to krok do poznania historii i kultury  naszej Ojczyzny oraz kształtowania postawy patriotycznej.  

                


SZKOLNA WYMIANA UCZNIÓW

 Szkoła Podstawowa w Kielnie i Szkoła Podstawowa ze Spytkowic

Od kilku lat organizowana jest wymiana uczniów klas szóstych szkół podstawowych w Kielnie
i Spytkowicach, koło Zakopanego. Także w tym roku w dniach 5 – 10 maja odbyła się taka wycieczka.
20 uczniów z Szemuda i 25 z Kielna wraz z opiekunami: panem Andrzejem Olejnikiem oraz paniami: Katarzyną Urbaniak, Barbarą Rynkiewicz, Beatą Pietrzykowską i  Wiolettą Roda pojechało w góry.
5 maja o godzinie 4.30 wszyscy spotkali się na parkingu przed kościołem w Kielnie. Po wejściu do autobusu prawie wszyscy zasnęli lub budzili innych.
Naszym pierwszym przystankiem była Częstochowa i znajdujący się tam klasztor na Jasnej Górze. Obejrzeliśmy cudowny obraz Matki Boskiej i różę podarowaną przez Jana Pawła II. Następna była Pieskowa Skała i Maczuga Herkulesa. Około godziny 21.00 dotarliśmy do Raby Wyżnej, gdzie zjedliśmy obiadokolację, a następnie udaliśmy się na nocleg do szkoły w Spytkowicach.
Kolejny dzień zapowiadał się równie ciekawie. O godzinie 8.05 weszliśmy do Wieliczki. Po pokonaniu wszystkich schodów w dół oglądaliśmy różne rzeźby solne. Odwiedziliśmy także kaplicę św. Kingi. Wieczorem koledzy i koleżanki ze Spytkowic zorganizowali nam dyskotekę, a niektórzy chłopcy urządzili sobie przedwczesną zieloną noc.
7 maja zwiedziliśmy Zamek Królewski na Wawelu. Większość z nas uznała, iż jest on ładniejszy od tego w Warszawie. Potem odbył się spacer z przewodnikiem, podczas którego obejrzeliśmy: smoka wawelskiego, siedzibę biskupów na ulicy Franciszkańskiej 3, Uniwersytet Krakowski, Kościół Mariacki i Sukiennice. Wieczorem odbyło się ognisko.
W czwartek wybraliśmy się do Doliny Kościeliskiej oraz do Jaskini Mroźnej. Nie było nam w niej zbyt zimno, ponieważ na dworze temperatura nie przekraczała 4°C. Jednak bardzo nam się tam podobało. Później wjechaliśmy na Gubałówkę. Na Krupówkach nie byliśmy jednak zbyt długo, ponieważ zaskoczyła nas ulewa. Po obiadokolacji odbyły się zawody sportowe. W rywalizacji chłopców zwyciężyli koledzy ze Spytkowic, drugie miejsce zajęło Kielno, a trzecie Szemud. Natomiast w piłce ręcznej mistrzyniami okazały się dziewczyny z Kielna i Szemuda, a drugie miejsce zajęły koleżanki ze Spytkowic.
Piątek był naszym najcięższym dniem. Wraz z przewodnikiem poszliśmy do Morskiego Oka położonego na 1410 m.n.p.m. Zaskoczył nas tam śnieg. Cały staw był zamarznięty. Po przejściu kolejnych 9 km., tym razem w dół, udaliśmy się do drewnianego kościółka bez gwoździ na Jaszczurówce oraz do skansenu w Zubrzycy. Wieczorem odbyła się druga dyskoteka oraz występ zespołu regionalnego ze Spytkowic. W sobotę niestety trzeba było się spakować i wyruszyć w drogę powrotną. Przejeżdżaliśmy przez Wadowice, w których urodził się Jan Paweł II. Około godziny 11.00 zajechaliśmy do Oświęcimia. Była to chyba nasza najbardziej poważna wycieczka. Przechodząc obok stert butów, naczyń i innych przedmiotów codziennego użytku, zastanawialiśmy się nad losem tych ludzi, którzy zostali tak brutalnie zamordowani. W obliczu tak wielkich cierpień ludzkich odechciało nam się zabaw.
Około godziny 24.00 dotarliśmy szczęśliwie do domów, gdzie czekali na nas rodzice, zachowujący się jakby nas nie widzieli od 3 lat.
Na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się jakoś do tego, abyśmy mogli pojechać na tę wycieczkę. Dziękujemy więc naszym opiekunom, panu kierowcy oraz kolegom ze Spytkowic. Już niedługo, bo 2 czerwca będziemy gościć u nas kolegów z gór. Postaramy się ich przyjąć równie życzliwie jak  oni nas.

                                                                               Julia Cicha i Kinga Oczk
                                                                                         klasa VI b