Strona główna
Komunikaty
Historia szkoły
Patron
Hymn
O szkole
Wymiany/Projekty
Kadra
DokumentyZajęcia pozalekcyjne
Z życia szkoły
Osiągnięcia
Dla rodziców
Dla uczniów
Galeria

 

PATRON SZKOŁY

 

BOHATEROWIE WRZEŚNIA 1939

Na Westerplatte znajdowała się polska placówka wojskowa z zaledwie 180 polskimi żołnierzami pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego. 1 IX o godz. 4.45 otworzył on na Westerplatte ogień, rozpoczynając tym II wojnę światową. Na polski oddział padły pociski z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein, bomby z samolotów i pociski z artylerii niemieckiej.
Zadaniem majora Sucharskiego była obrona Westerplatte przez
12 godzin. 7 IX, o godz. 10.15, po nieprzerwanej 7-dniowej walce bohaterska załoga Westerplatte skapitulowała.
Okazało się, że bohaterscy żołnierze zdołali się bronić przez 7 dni. Major Sucharski zdecydował się na kapitulację dopiero wtedy, gdy zabrakło amunicji
i żywności, a wśród obrońców było wielu poległych i rannych.
Po bitwie Niemcy nie mogli zrozumieć, w jaki sposób mały oddział żołnierzy potrafił się tak długo bronić.
- Biliście się dzielnie - przyznaje gen. Eberhardt, podnosząc rękę do daszka czapki. Dowódcy obrony, majorowi Sucharskiemu w dowód uznania pozostawił szablę oficerską.
Łącznie w walkach o Westerplatte wzięło udział ok. 3400 żołnierzy niemieckich. Podczas walk o Westerplatte straty niemieckie wyniosły: ok. 300-400 zabitych i rannych. Straty polskie: 15 poległych oraz 50 rannych i kontuzjowanych. Obrońcy Westerplatte już w dniach wrześniowych 1939 r. zostali publicznie uznani za bohaterów. Swą walką wcielali w życie ważny ideał obrony Ojczyzny przed wrogiem. Obrona Westerplatte  odegrała także rolę moralną w 1939 r., mobilizując kraj do wytrwałości w oporze.  
 

40 LECIE NADANIA IMIENIA

15 października 2004 roku odbyły się uroczystości jubileuszowe połączone
z przekazaniem szkole sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców i odsłonięciem tablicy pamiątkowej upamiętniającej 40-letni związek szkoły z obrońcami Westerplatte.
Tablicę wyrzeźbił w drewnie jeden z naszych absolwentów Krzysztof Naczk.

                                                            

Obchody rocznicowe zaczęły się uroczystym posiedzenie Rady Pedagogicznej z udziałem byłych
i obecnych nauczycieli. Po zakończeniu posiedzenia Rady Pedagogicznej goście mogli zwiedzić szkołę. Następnie w kościele parafialnym w Kielnie odprawiona została msza święta, w czasie której ksiądz kanonik Franciszek Rompa poświęcił przyniesiony przez rodziców sztandar.
Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli ulicami Kielna do szkoły. Przemarsz uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Na szkolnym boisku miało miejsce oficjalne przekazanie sztandaru szkole. Dyrektor Andrzej Olejnik w swoim przemówieniu podkreślił, że umieszczone na sztandarze symbole: orzeł na biało-czerwonym tle, błękit morze oraz zarys pomnika Bohaterów Westerplatte podkreślają uniwersalne wartości, obecne od lat
w nauczaniu i wychowaniu w Szkolnym programie. 31 symbolicznych gwoździ ofiarowanych przez mieszkańców Kielna i okolic świadczy
o związku szkoły ze środowiskiem. Podczas uroczystości jubileuszowych uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Tą część ceremonii zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Następnie zaproszeni goście udali się do budynku szkolnego, gdzie miało miejsce symboliczne wbicie gwoździ oraz podpisanie aktu fundacji sztandaru.

Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pod kierunkiem p. Stefanii Telepko i p. Joanny Kułagi przygotowali i przedstawili montaż poetycko-muzyczny "Pamięć o Westerplatte". Występ uczniów rozpoczął się polonezem w wykonaniu uczniów klasy III. Przybyły na uroczystość, dawny inspektor oświaty, pan Alojzy Trella ponownie po 40 latach odczytał akt nadania Szkole Podstawowej w Kielnie imienia Bohaterów Westerplatte, oraz przypomniał okoliczności jakie towarzyszyły temu wydarzeniu. Następnie trzej dyrektorzy: Jerzy Okrój, Jerzy Kowalski
i Andrzej Olejnik oraz inspektor Alojzy Trella dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Chór odśpiewał hymn szkoły napisany w 1976 roku przez długoletnią nauczycielkę Wandę Chmarę.
Na zakończenie szkolnej uroczystości miał miejsce koncert Ochotniczej Straży Pożarnej ze Spytkowic. Potem miały miejsce wpisy do Księgi Pamiątkowej, kwiaty i gratulacje dla dyrektora szkoły.